Kanał Rss
Content
Andrzej Duda wybrany prezydentem RP
25 maja 2015

Andrzej Duda wygrał II turę wyborów prezydenckich. Na kandydata Prawa i Sprawiedliwości wskazało 51,55 proc. głosujących. Jego konkurent Bronisław Komorowski, który wspierany jest przez Platformę Obywatelską, uzyskał wynik wyborczy 48,45 proc. To oficjalne wyniki, jakie na specjalnej konferencji prasowej zaprezentowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Na Andrzeja Dudę głos oddało 8 630 627 osób. Największe poparcie prezydent elekt uzyskał na Podkarpaciu (71,39 proc.), najmniejsze zaś w województwie Lubuskim. Z kolei na ustępującą głowę państwa wskazało 8 112 311 osób. Frekwencja wyniosła 55,34 proc. Łącznie wydano 16 993 169 kart do głosowania. Głosów nieważnych było 250 231.

Andrzej Duda zaświadczenie o wyborze na urząd prezydenta RP uroczyście odbierze 29 maja. Swoją prezydenturę rozpocznie zaś 6 sierpnia, gdy złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Jego kadencja potrwa 5 lat, po których będzie mógł ubiegać się o reelekcję.

Andrzej Duda ma 43 lata. Urodził się w 1972 roku w Krakowie. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, w swoim dotychczasowym życiu politycznym był m. in.: podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, członkiem Trybunału Stanu, posłem na Sejm RP, a także eurodeputowanym.

Z wykształcenia jest prawnikiem. Uzyskał tytuł doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zna 3 języki obce. Jest synem Jana Dudy oraz Janiny Milewskiej-Dudy. Oboje są profesorami związanymi zawodowo z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Żoną prezydenta elekta jest Agata Kornhauser-Duda, nauczycielka języka niemieckiego. Mają córkę Kingę.

 

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Oblicze miasta

Gdy niedawno zapytałem pewną Hiszpankę o wrocławskie wrażenia, odrzekła, że to bardzo ciekawe miasto, w którym warto odwiedzić zarówno Afrykanarium...

Close