Kanał Rss
Content
„Sypialnie” pod Wrocławiem?
29 stycznia 2015

Od kilku lat mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska uciekają z miasta do okolicznych miasteczek lub wsi. Nowy trend nasila się co raz bardziej. Choć do niedawna modne, w dziedzinie nieruchomości, było mieszkanie w centrum aglomeracji miejskiej, a własnym mieszkaniu we Wrocławiu marzyło wiele osób. Dlaczego „trend” uległ zmianie?

Główną przyczyną, z jakiej, młodzi, pracujący w mieście ludzie uciekają z miasta do okolicznych małych miejscowości, są względy materialne. Dzięki ucieczce z dużej „metropolii” osoby zainteresowane kupnem mieszkania mogą zaoszczędzić na tym nawet do 60% jego wartości.

Jeszcze kilka lat temu, odrzucano plany przeprowadzki do mniejszych miast znajdujących się bezpośrednio pod Wrocławiem. Osoby mieszkające w okolicznych miasteczkach uciekały do stolicy. Zjawisko tłumaczono nieatrakcyjnym połączeniem, które znacznie uprzykrzałoby życie pracujących we Wrocławiu, a niejednokrotnie wiązało się z porzuceniem pracy.

Teraz mamy do czynienia ze zjawiskiem zupełnie odwrotnym. Ludzie mieszkający w centrum aglomeracji chętnie uciekają do okolicznych miasteczek i wsi. Przeprowadzka wcale nie wiąże się z rezygnacją z wymarzonej pracy, czy nauki. Dzięki modernizacji infrastruktury dojazd z miasteczek takich, jak Środa Śląska, Oleśnica, Oława, Kamieniec Wrocławski, Smolec czy Trzebnica zajmuje mniej więcej tyle samo czasu, co dotarcie do centrum z obrzeży miasta. – Razem z żoną postanowiliśmy przenieść się do Środy Śląskiej. Obydwoje pracujemy we Wrocławiu, ja jestem radcą prawnym, a moja żona prowadzi swój gabinet weterynaryjny. Jesteśmy młodzi i dopiero „starujemy” w dorosłe życie. Chcieliśmy wziąć kredyt i kupić mieszkanie we Wrocławiu. Odstraszyły nas ceny. Po rozejrzeniu się na rynku nieruchomości, stwierdziliśmy, że bardziej opłacalne będzie kupno mieszkania pod Wrocławiem. W przeciwnym razie stracilibyśmy około 100 do 100 tysięcy złotych. Z dojazdami nie mamy najmniejszych problemów – mówi trzydziestoletni Andrzej.

Według danych pochodzących z Narodowych Banków Polskich coraz więcej kredytów udziela się osobom mieszkającym poza dużymi miastami. Oznacza to, że w ostatnich latach wzrosła liczba kredytów udzielanych małych miejscowościach, leżących przy dużych aglomeracjach miejskich.

Nowi mieszkańcy nie tylko kupują mieszkania, ale także budują domy. W małych miasteczkach wzrosła licz nowo wybudowanych domków jednorodzinnych. Kupno mieszkania, czy budowa domów to korzyść nie tylko dla samych inwestujących w nieruchomość, ale także dla samorządów lokalnych. Nowi mieszkańcy oznaczają zwiększone zyski pochodzące z podatków oraz większe subwencje z budżetu państwa. Czy zawsze tak jest?

Niestety, z imigracją wrocławian wiążą się także problemy. Nie każdy z nich melduje się w nowym miejscu zamieszkania Co za tym idzie, nie wszystkie podatki trafiają do podwrocławskich gmin. Pomimo tego, nowi mieszkańcy liczą na to, że gmina zapewni im wymagany komfort.

Często też pojawiają się problemy z integracją lokalnego społeczeństwa, ponieważ, wielu przybyszy traktuje nowe miejsce zamieszkania, jako tzw. sypialnie. Nie funkcjonują na co dzień w miasteczku, zdecydowaną większość czasu spędzają we Wrocławiu, a do domów powracają tylko na noc.

Z nowymi mieszkańcami wiążą się też nowe wydatki. Większość z nich posiada już potomstwo, które posyła do nowych szkół. W związku z tym w wielu szkołach drastycznie zwiększyła się liczba uczniów. Z taką sytuacją musiał zmierzyć się Wójt Gminy Długołęka Dariusz Jedynak, który przez wzrost liczby dzieci w okolicznej szkole, musiał podjąć decyzję o budowie nowej placówki. Koszt inwestycji wyniósł ok. 25 milionów złotych.

Zainteresowanie miejscowościami leżącymi bezpośrednio pod Wrocławiem stale rośnie. Interesują się nimi już nie tylko przeciętni zjadacze chleba, ale także deweloperzy, chcący budować nowe osiedla mieszkalne. Takie osiedla powstały już, m.in. w Trzebnicy i Oleśnicy. Czy fala migracji w końcu się zatrzyma? Prognozy mówią, że niestety, nie prędko.

SłabyŚredniDobryBardzo dobrySuper! (Brak głosów! Bądź pierwszy)
Loading...

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z:
Read previous post:
Kłopoty z rzeczywistością

Na pewno niejednokrotnie zastanawiali się Państwo nad tym, dlaczego opinii publicznej przedstawiane są te, a nie inne wiadomości, a komentatorzy...

Close